Poniżej prezentujemy zmiany jakie nastąpiły w budżecie obywatelskim Miasta Nowego Sącza zgodnie z przyjęciem Uchwały nr LXXXIV/1007/2023 Rady Miasta Nowego Sącza z dnia 20 czerwca 2023 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania procedury budżetu obywatelskiego miasta Nowego Sącza.
Pamiętajmy!
Nowa Uchwała wprowadziła nowe wzory: formularza zgłoszenia projektu, listy poparcia dla projektu, zgody rodzica, opiekuna prawnego lub kuratora osoby małoletniej, oświadczenia mieszkańca Nowego Sącza o zamieszkiwaniu w Nowym Sączu.
- Projekty ogólnomiejskie i osiedlowe.
Nowym w porównaniu do poprzednich edycji jest wydzielenie puli środków na zadania ogólnomiejskie. Środki przeznaczone na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego podzielone są teraz w proporcji 50% środków na zadania o charakterze ogólnomiejskim i 50% środków na zadania o charakterze osiedlowym. W przypadku puli osiedlowej zachowano dotychczasowy mechanizm podziału środków polegający na wyliczeniu proporcji dla każdego osiedla wg. jego powierzchni i liczby mieszkańców.
- Liczba osób popierających dany projekt.
W nowych regulacjach została doprecyzowana wymagana liczba mieszkańców popierających dany rodzaj projektu. Wymagana liczba podpisów na liście poparcia to 1 w przypadku projektu osiedlowego i 20 w przypadku projektu ogólnomiejskiego. Do osób popierających projekt nie wlicza się wnioskodawcy.
Gdy wnioskodawca złoży projekt poprzez formularz internetowy, musi oryginału listy poparcia projektu przedłożyć w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Budżet Obywatelski Nowy Sącz” na dziennik podawczy Urzędu Miasta Nowego Sącza w terminie 3 dni od dnia zgłoszenia projektu.
- Czego mogą dotyczyć projekty ogólnomiejskie ?
W ramach zadań o charakterze ogólnomiejskim, a więc takich, które służyć będą mieszkańcom całego Miasta bez rozróżnienia na osiedla mogą być składane wyłącznie projekty o charakterze inwestycyjnym bądź służące poprawie warunków życia i funkcjonowania mieszkańców czy też dotyczące działań związanych z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego. Brak jest możliwości złożenia w ramach projektu ogólnomiejskiego projektu tzw. „miękkiego” dotyczące organizacji imprez, warsztatów, szkoleń, wystaw itp.
- Doprecyzowano nową definicję ogólnodostępności projektu.
Przez ogólnodostępność projektu należy rozumieć umożliwienie wszystkim mieszkańcom nieodpłatnej możliwości korzystania z efektów realizacji projektu w ramach budżetu obywatelskiego. W przypadku projektów infrastrukturalnych, remontowych lub polegających na zakupie sprzętu lub urządzeń – w wymiarze co najmniej 25 godzin tygodniowo, pomiędzy godziną 8:00-20:00, z uwzględnieniem w miarę możliwości soboty lub niedzieli. W przypadku projektów innych niż inwestycyjne - umożliwienie korzystania z efektów realizacji projektu w pełnym zakresie wszystkim zainteresowanym mieszkańcom w ramach określonej grupy docelowej projektu (np. dzieci, młodzież, seniorzy). W przypadku ograniczonej liczby uczestników projektu konieczne jest przeprowadzenie otwartego naboru, z wykorzystaniem ogólnodostępnych środków informacji.
- Uniwersalne projektowanie.
Zapisy Uchwały uzupełniono o nowe wymagania wynikające z art. 5a ustawy o samorządzie gminnym, iż zgłoszone projekty powinny uwzględniać – o ile to jest możliwe – uniwersalne projektowanie, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Wnioskodawca pisząc projekt musi pamiętać, iż zgłoszony projekt powinień uwzględniać - o ile to możliwe - uniwersalne projektowanie, przez co należy rozumieć, iż efekty projekty będą dostępne dla wszystkich na równych prawach lub w możliwie największym stopniu. - Jawność wnioskodawcy.
W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego każdy wnioskodawca projektu musi wyrazić zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska na stronie dedykowanej budżetowi obywatelskiemu tj. www.bo.nowysacz.pl przy opisie zgłoszonego projektu.
Nie wyrażenie zgody na publikację danych osobowych wnioskodawcy, wiąże się z brakiem możliwości procedowania jego projektu w ramach procedury budżetu obywatelskiego.
- Wnioskodawca musi pamiętać o dołączeniu, jeżeli tego charakter projektu wymaga, zgody na użyczenie terenu czy też oświadczenia o gotowości do współpracy
Doprecyzowano, iż po stronie wnioskodawcy leży obowiązek pozyskania pisemnego oświadczenia o gotowości do współpracy przy realizacji projektu na terenie jednostki miejskiej, instytucji, czy też pozyskania zgody na użyczenie terenu, w przypadku gdy projekt miałby być realizowany na terenach nie będących własnością miasta.
- Głosowanie a numer telefonu
Nowe zasady budżetu obywatelskiego miasta Nowego Sącza regulują, iż numer telefonu komórkowego, który należy podać podczas głosowania w celu otrzymania SMS z kodem weryfikującym, może zostać użyty tylko dwa razy.
Podjęta uchwała wprowadziła również kilka zmian proceduralnych:
- Doprecyzowano, że w ramach budżetu obywatelskiego nie mogą być zgłaszane zadania, które łączą działania inwestycyjne z działaniami miękkimi, a działania te nie są ze sobą spójne i powiązane logicznie.
- Dodano dodatkowa daną identyfikującą wnioskodawcę tj. rok urodzenia.
- Wydłużono czas na składanie przez wnioskodawcę odwołań od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania do 3 dni roboczych oraz wydłużono czasokres rozpatrywania złożonych odwołań do 7 dni roboczych.
- Teraz wnioskodawcy mają możliwość modyfikacji lub uzupełnienia projektu na etapie oceny merytorycznej nie więcej niż dwa razy.
- W przypadku składania projektu poprzez formularz online za pośrednictwem strony https://bo.nowysacz.pl, wnioskodawca dołącza skan listy poparcia dla projektu, a oryginał listy przedkłada na dziennik podawcy Urzędu Miasta Nowego Sącza w terminie 3 dnia od dnia zgłoszenia projektu.
Szczegółowe zasady dotyczące budżetu obywatelskiego dostępne na stronie www.bo.nowysacz.pl