Opis projektu
Moim założeniem projektowym jest po pierwsze Ruch! Aktywizacja sportowa jest niezwykle potrzebna naszemu społeczeństwu ze względu na siedzący tryb życia. Większość osób podczas pandemii pracowało zdalnie, ograniczyło się w wychodzeniu na zewnątrz. Ruch został całkowicie zaniedbany. Społeczeństwo przyzwyczaiło się do stagnacji i bezruchu. Przez dwa lata pandemii pobiliśmy niechlubny rekord i staliśmy się krajem otyłym. Polskie dzieci są na drugim miejscu w Europie pod względem nadwagi.
W związku z tym chce spowodować ReAktywację społeczną, zaczynając od pracy osiedlowej.
W swoim założeniu proponuję poprowadzenie zajęć dla 10 grup, każda do 20 osób. Grupy muszą być podzielone wiekowo, aby treningi były na odpowiednim poziomie.
Proponowane zakresy wiekowe to: 6-8 lat, 8-11 lat, 12-15 lat, 15-18 lat, 18+ ,30+, 40+, 50+, 60+ czyli Super Senior. Dozwolona jest oczywiście zmiana zakresu wiekowego, przykładowo jeśli zgłosi się dużo kobiet a mało dzieci, dopuszczam zwiększenie ilości grup dla starszych i brak grupy dla np. nastolatków.
Proponowana aktywność to zajęcia z zakresu karate tradycyjnego. Dlaczego? Ponieważ karate jest sportem bardzo silnie ogólnorozwojowym, pracującym na dwie strony ciała, rozwijającym myślenie i aktywizującym obie półkule mózgu dp pracy. Zyskujemy zatem nie tylko sprawność ruchową, ale silne bodźcowanie mózgu.
Wszyscy wiemy jak ważne jest w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo. Wiele osób jest bardzo zestresowanych wojną na Ukrainie. Kobiety odczuwają napięcie i stres przez napaścią i bezbronnością. Przewiduje, iż projekt który ma w założeniu zajęcia z zakresu karate tradycyjnego, będzie również uczył swoich beneficjentów samoobrony i reakcji w sytuacji zagrożenia.
Zajęcia muszą być prowadzone przez osoby posiadające kwalifikacje instruktorskie bądź trenerskie z karate tradycyjnego. Osoby prowadzące muszą posiadać niekaralność ze względu na zajęcia z dziećmi. Mile widziane są również studia z zakresu fizjoterapii, pedagogiki bądź AWF.
Zajęcia muszą być prowadzone na sali sportowej, przystosowanej do sztuk walki, wyposażonej w odpowiedni sprzęt oraz maty treningowe. Wykonawca projektu musi posiadać ubezpieczenie.
Wykonawca musi przeprowadzić przed rozpoczęciem projektu nabór i reklamę projektu na osiedlu Zawada, informując mieszkańców o możliwości wzięcia udziału w projekcie.
Aby zwiększyć integrację osiedlową, pogłębić wspólna pasję, motywację do sportu w okresie wakacyjnym powinien odbyć się piknik sportowy. Ma on mieć znamiona zajęć sportowych dla całych rodzin. Wśród zająć sportowych, mają odbywać konkursy sportowe, zdrowe jedzenie (poczęstunki) a przyjemnej atmosferze ma towarzyszyć dobra muzyka. Będzie to czas integracji dla uczestników zadania i ich rodzin. Być może zachęci nowe osoby z Zawady do zajęć.
Specyfika zajęć:
- zajęcia z karate tradycyjnego z elementami samoobrony,
-10 grup,
- każda grupa odbywa zajęcia 2 x w tygodniu,
-liczebność jednej grupy do 20 osób,
- czas realizacji 10 miesięcy.
Finalnie ma zostać wykonane 800h zajęć przez okres 10 miesięcy dla minimum 200 osób z dzielnicy Zawada w Nowym Sączu.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu oraz jego beneficjenci
Główne problemy mieszkańców:
-brak aktywności po covid -19,
-przeciwdziałanie otyłości wśród dzieci i młodzieży,
-reaktywacja ruchowa i przywrócenie starych nawyków sportu na codzień.
Zadanie podnosi niezwykle trudny problem a więc brak ruchu. Jeśli nie przeprowadzimy zajęć sportowych, które są atrakcyjne oraz bezpłatne,mamy nikłe szanse,iż mieszkańcy dzielnicy wrócą do starych nawyków ruchowych.Chcemy, aby sport stał się cyklem dnia i rutyną bez której trudno funkcjonować. Systematyczność w sporcie to silne przeciwdziałanie otyłości każdego człowieka.Dla wielu osób karate i samoobrona to także poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie na ulicy.
Grupy odbiorców: 6-8 lat, 8-11 lat, 12-15 lat, 15-18 lat, 18+ ,30+, 40+, 50+, 60+ czyli Super Senior.
Dzięki cyklicznej aktywności ruchowej zmieniony zostanie system myślenia i nawyki każdej osoby. Wzajemna motywacja osiedlowa, może przyczynić się do społecznej aktywności, która wejdzie w krew określonym grupom wiekowym.