Lokalizacja
Projekt adresowany jest do mieszkańców dzielnicy Falkowa - imprezy realizowane będą na terenie Osiedla Falkowa oraz bezpośrednio sąsiadujących z osiedlem (przylegających), a także na terenie Szkoły Podstawowej Nr 11 w Nowym Sączu, ul. Wieniawy Długoszewskiego 126. Ponadto część wycieczkowa realizowana będzie w Małopolsce, na terenie całej Polski oraz zagranicą.
Opis projektu
W ramach projektu planowana jest m.in. organizacja kilku - minimum czterech wyjazdów lokalnych (Małopolska), krajowych (trasa licząca do 1.500 km) i zagranicznych (np. źródła termalne na Słowacji) dla mieszkańców oraz organizacja minimum 4 spotkań i wydarzeń integracyjno-tematycznych dla mieszkańców. Wyjazdy obejmować mają wizyty w wybranych obiektach sakralnych, kulturalnych, historycznych, zwiedzanie wybranych miejsc z przewodnikiem, noclegi, posiłki na czas wyjazdu, ubezpieczenie, bilety wstępów do zwiedzanych miejsc i inne niezbędne opłaty. Wycieczki integracyjne, ogniska integracyjne, wyjazdy na tzw. "gorące źródła", spotkania świąteczno-noworoczne, spotkania andrzejkowe, spotkania edukacyjno-integracyjne dla dzieci, młodzieży, osób samotnych, seniorów, w zależności od potrzeb uczestników, będą dedykowane do wszystkich grup wiekowych. Organizowane będą przez wykwalifikowanych operatorów turystycznych, posiadających doświadczenie w zakresie organizacji tego rodzaju wypoczynku. Projekt zakłada organizację cyklu wyjazdów, a na zakończenie i podsumowanie również spotkań, eventów podsumowujących, ognisk dodatkowo integrujących wszystkich uczestników. Zależy nam na integracji uczestników i stworzeniu grup mieszanych - młodzieżowo-seniorskich. Wspólne organizowanie wyjazdów dla osób w różnym wieku daje szansę na stworzenie międzypokoleniowej platformy do wymiany doświadczeń,
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu oraz jego beneficjenci
Wycieczki, biesiady, spotkania dla dzieci i młodzieży i seniorów to doskonały pomysł na aktywizację i edukację wszystkich grup wiekowych mieszkańców dzielnicy Falkowa. Dla osób starszych, które często zmagają się z wykluczeniem i samotnością, będzie to najlepsza okazja na powrót do "normalnego" funkcjonowania w społeczeństwie, zawiązanie nowych znajomości oraz integracja zarówno w grupie równolatków jak i wszystkich pozostałych uczestników wycieczek. Jest to także okazja do poznania historii odwiedzanych miejsc/miejsc historycznych, miejsc kultu religijnego, miejsc atrakcyjnych kulturowo/ oraz rozwijania zainteresowań poprzez dobór programu wyjazdu w taki sposób, aby zainteresować jak największą liczbę osób. Poprzez taką aktywność można pokazać wszystkim mieszkańcom, że warto spędzać czas wolny aktywnie i kreatywnie i otwierać się na nowe formy spędzania czasu wolnego.