projekt nr 12-D

12-D. Pomnik Romana Dmowskiego


Lokalizacja

Nowy Sącz dz. 19/6 obr.76

Skrócony opis projektu

Budowa i realizacja pomnika wybitnego i zasłużonego dla polskiej niepodległości Romana Dmowskiego.

Opis projektu

Zadanie ma na celu pogłębienie wiedzy patriotycznej wśród sądeckiej młodzieży poprzez wybudowanie pomnika jednego z największych Polaków w historii który przyczynił się walnie do odzyskania polskiej niepodległości.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu oraz jego beneficjenci

Krzewienie idei niepodległościowej i patriotycznej na Ziemi Sądeckiej, głównie z myślą o młodym pokoleniu mieszkańców miasta Nowy Sącz. Roman Dmowski to wybitny mąż stanu, twórca niepodległości. Założył Komitet Narodowy Polski, uznawany przez państwa Ententy za reprezentanta polskiego rządu na obczyźnie. Dmowski był pomysłodawcą liczącej 100 000 żołnierzy "Błękitnej Armii" we Francji. Dzięki niej już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i przybyciu „Błękitnej Armii” do kraju możliwa była realna obrona Warszawy od napaści bolszewickiej. Podpisał jako reprezentant Polski Traktat Wersalski zapewniający Polsce niepodległość. Ojciec jednego z największych obozów politycznych okresu międzywojennego, który do tej pory nie doczekał się godnego upamiętnienia i uhonorowania w Nowym Sączu.

Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcę
Lp.Część składowaŁączny koszt
1Zorganizowanie konkursu otwartego w celu wyłonienia zwycięskiego projektu (nagrody i wyróżnienia dla wykonawców, pensje dla komisji weryfikującej)40 000 zł
22-metrowy odlew rzeźby z brązu60 000 zł
3Infrastruktura wokół pomnika (cokół, roboty ziemne, transport, oświetlenie, kostka brukowa, robocizna)40 000 zł
4Honorarium dla rzeźbiarza wykonującego projekt140 000 zł
Łącznie: 280 000 zł

Wnioskodawca wycofał projekt

Załączniki